Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı

Thermal Welding Teknolojisiyle Ağrısız Kanamasız Bademcik Ameliyatı

Bademcik ameliyatı, dünyada en çok uygulanan ameliyatlardan biridir, yılda 400 bin kişinin bademcik ameliyatı olduğu düşünülmektedir. Bademcik ameliyatında kullanılan tüm tekniklerin ortak özelliği ameliyat sonrası görülen ağrı ve kanama riskidir. Bademcik ameliyatları sonrası hastaların daha konforlu olması için modern ve teknolojik bir sistem geliştirilmiştir. "Thermal Welding Sistem" (TWS) olarak adlandırılan bu sistem ilk kez 2004 yılında ABD' de kullanılmaya başlanmıştır.

uygulama Thermal Welding Sistemin temel prensibi, damarsal yapılara termal enerjinin direkt olarak aktarılması yoluyla kanama kontrolünün ve beraberinde dokularda ayrışmanın sağlanmasıdır.

Thermal Welding Teknolojisi ile Ameliyatın Avantajları

"Thermal Welding" sistemi sayesinde bademcikler, çevresindeki dokulardan kolaylıkla ayrılabilmektedir. Thermal Welding yönteminin avantajı, dokunun ayrılması aşaması ile aynı anda, yara yüzeylerinin ısı ve basınç ile kaynamasının gerçekleşmesidir. Böylece kanama hiç olmamakta veya çok az görülmekte, ameliyat sonrası ağrı ise belirgin derecede az olmaktadır. Narkoz alım süresi kısaldığında, ağrının da çok az olması durumunda, hastanede kalış süresi kısalacak, ameliyat yapılan gün hasta taburcu edilebilecektir. Diğer yöntemlerle yaklaşık 2–3 hafta sürebilen biyolojik yara iyileşme süresi, bu yöntemde yaklaşık bir hafta ile sınırlıdır.

Solunum veya yutma güçlüğüne sebep olan bademcik büyümesi, yılda dört ve üzeri tekrar eden ateşli bademcik enfeksiyonu , tıkayıcı uyku apne sendromu bulunması, kanser şüphesi olması bademcik enfeksiyonuna bağlı abse geçirilmesi bademcik ameliyatı olmayı gerektirir. Ağız açık uyuma ve sık tekrarlayan sinüzit veya kulak enfeksiyonu oluyorsa beraberinde geniz eti de alınır.

Direkt termal enerji ile yapılan damar ligasyonunda füzyona uğrayan dokunun insan tansiyonunun üç katına kadar dirençli olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu da ameliyat esnasında ve sonrasında kanama kontrolünün güvenilirliğini göstermektedir.

Sık geçirilen bademcik enfeksiyonlarının büyüme ve gelişme üzerine yaptığı olumsuz etkiler ve okula devamsızlık ve iş gücü kaybı yaptığı da düşünüldüğünde önemi artmaktadır. Romatizmal kalp hastalıklarının çok büyük bir kısmı iyi tedavi edilmemiş bademcik enfeksiyonları sonrasında gelişmektedir.

Ameliyat önerilen hastaların ameliyatı geciktirilmemelidir. Hastalar, Thermal Welding sistemi ağrısız ve kansız bir bademcik ameliyatı ve sonrasında da kısa süreli bir iyileşme süreci geçirirler.