Kepçe Kulak

Kepçe Kulak Ameliyatı Neden yapılır ?

En sık rastlanan kulak yapısı bozukluğu, kepçe kulaktır. Nedeni kulak kepçesinin kafatasıyla yaptığı açının fazla olmasıdır. Aynı zamanda kulak kıvrımlarının yokluğu veya 
silikliği de buna eşlik edebilir.

Ne zaman yapılır ?

Kulaklar 6 yaşında gelişiminin %80-90'ını tamamlar ve hemen hemen erişkin boyutlarına ulaşır. Bu nedenle 6 yaş civarı ameliyat için en uygun dönemdir. Çocuğun, arkadaşlarının alaylarına maruz kalmaması açısından okul öncesi dönemde yapılması uygundur.

Nasıl bir ameliyattır ?

Kepçe kulak ameliyatı çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde ise bölgesel anesteziyle yapılır. Kulak kepçesinin arkasından yapılan bir kesiyle çalışılır. Kulak kıkırdakları dikişle yeniden şekillendirilir.

Ameliyat sonrası naslıdır ?

Hastanede kalmayı gerektirmez. Kulak birkaç gün bandajlı kalır. Bandajlar açıldıktan sonra bir hafta on gün süreyle bir tenisçi bandıyla kulakların yeni formunu korumasına yardımcı olur. İlk günlerde kulakta bir miktar şişlik ortaya çıkar. On beş gün içinde şişlikler giderek azalır ve kulaklar birkaç ay içinde son şeklini alır. Enfeksiyon, hematom (kan toplanması), asimetri, nüks karşılaşılabilecek komplikasyonlardandır. (istenmeyen sonuçlar)